کلام خدا ، احادیث و سخن بزرگان

از آنچه روزی شما کردیم، در راه خدا انفاق کنید، پیش از آنکه مرگ شما را فرا گیرد. (منافقون آیه 10)
مساجد خدا را تنها کسانی آباد می کنند که به خدا و روز قیامت ایمان آورده و نماز بر پا داشته و زکات داده و جز از خدا نترسند، امید است اینان از راه یافتگان حق باشند. (سوره توبه آیه 18)
به هنگام انفاق، شیطان شما را وعده فقر و تهیدستی می دهد و به زشتی ها دعوت میکند، ولی خداوند به شما وعده آمرزش و فزونی می دهد. (سوره بقره 268). بنده آگاه و مومن، پیروی از مکر شیطان نمی کند. با ساخت خانه خدا برای محرومان، تنها با خدا معامله کرده است. مرحبا چه معامله پر منفعتی!!
مَثَل آنان که مالشان را در راه خدا انفاق کنند، به مانند دانه ایست که از هر دانه هفت خوشه بروید و در هر خوشه صد دانه باشد (یکدانه = هفتصددانه) و خدا از این مقدار نیز بر هر که بخواهد، از کرم خود بیفزاید و عطاء کند. رحمت خدا بی منتهاست. (سوره بقره آیه 261). خوشا بحال آنانکه نیت خیر خودرا در ساخت خانه خدا، آگاهانه و هدفمند انجام می دهند.
بگو: خدای متعال، هرکس از بندگان را بخواهد، روزی وسیع و یا تنگ روزی می گرداند. شما هر چه را در راه خدا انفاق کنید، به شما عوض می بخشد، او بهترین روزی دهنده است. (سوره سبا آیه 39)
آنچه از مال دنیا نزد شماست، همه نابود خواهد شد و آنچه از اعمال نیک و ثواب نزد خداست، تا ابد باقی خواهد ماند. (سوره نحل آیه 96). اعمال مومن باهوش، در دنیا ماندگار است و بعداز آن تا ابد برای خود و نسلش باقیات و صالحات و صدقه جاریه می ماند.
همانا، کسانیکه قرآن میخوانند و نماز بپا میدارند و از آنچه روزیشان دادیم، در پنهان و آشکار انفاق میکنند، به تجارتی پر سود وبدون زیان امید دارند. سوره فاطر آیه 29
به هر چیزیکه خدا بتو عطا کرده، بکوش تا ثواب و سعادت در آخرت کسب کنی و بهره حلال دنیا را فراموش نکن. لذا تا توانی در دنیا نیکی کن، چنانکه خدا بتو نیکی و احسان کرده. (آیه 77 سوره قصص)
حضرت علی(ع) میفرمایند: هرکس مسجدی را حرمت نهد، در روز ملاقات با خدا، او شادمان و خندان باشد، درحالیکه نامه اعمالش دردست راست اوست.
حضرت رسول(ص) میفرمایند : نشستن شما در مسجد عبادت است و فرشتگان همواره بر شما درود می فرستند، تا زمانیکه در مسجد نشسته ای خداوند متعال برای هر نفسی که میکشی درجه ای در بهشت ارزانیت می کند. توجه به اهمّیت و احداث مسجد، از خصلت مومنان است.
حضرت رسول(ص) میفرمایند: بهترین مکان ها روی زمین، مساجد هستند و محبوب ترین افراد نزد خداوند کسانی هستند که، زود تر داخل مسجد شوند و دیرتر از مسجد خارج گردند. لذا در ساخت مساجد مشارکت کنید تا در دنیا و آخرت رستگار شوید.
امام صادق(ع) : هنگامی که با غمی از غم های دنیا روبرو می شوید. وضو گرفته و به مسجد بروید، نماز بخوانید و دعا کنید. زیرا خداوند دستور داده، "واستعینو باالصبر و الصلاة"... ساخت مسجدی ساده در روستائی محروم، باعث صدقه جاریه و باقیات و صالحات برای بانی میشود.
پیامبر اکرم (ص) : به هنگام نزول بلا و آفت، اهل مساجد در عافیت می مانند... برای احداث مسجدی روستائی، می توانید از وام قرض الحسنه بدون ضامن و کارمزد، با اقساط طولانی استفاده نمائید.
امام حسن(ع) : از آنچه در اختیار داری برای سفر آخرت بهره گیر، که مومن توشه برمیدارد و کافر، تنها لذت می برد. (بهارالانوار)... با ساخت مسجدی روستائی، هرچند کوچک، خداوند خانه ای در بهشت مهیا می نماید.
پیامبر اکرم(ص) : آنچه از کارهای نیک مومن پس از مرگ باقی می ماند، دانشی است که آنرا منتشر کرده، فرزند صالحی که از خود جای گذاشته و یا مسجدی که ساخته است. از خدای منان انجام کارهای نیک را برای مومنان مسئلت داریم.
بر تو باد خیر خواهی برای بندگان خدا، به خاطر خدا، زیرا هرگز خداوند را با عملی بهتر از این، دیدار نخواهی کرد. امام صادق(ع). اهالی روستاهای محروم، چشمشان به دست نیکوکاران و خیراندیشان مومن است، تا با توکل به خدا و مشارکت اهالی، مسجدی در محلشان احداث شود.
خدای تبارک و تعالی به ظاهر و دارائی شما نمی نگرد، بلکه به دلها، نیّات و اعمال نیکویتان می نگرد. پیامبر اکرم(ص). خیراندیشان گرامی، برای خود و گذشتگان نیّت کنید و با بنای مسجدی در روستائی محروم، روز قیامت مالک خانه ای در بهشت شوید.
کمال کرم و بخشندگی اینست که، بدون اینکه از تو درخواست شود، خود آغاز به بخشش کنی و در پی آنچه داده ای منت ننهی. پیامبر اکرم(ص). به لطف خدا، مؤسسه خیریه تا کنون بیش از186 باب مسجد در روستاهای فاقد مسجد ساخته و یا در دست ساخت است، که حدود 135 مورد آن به بهره برداری رسیده است.
از مردم، هر که بخشنده باشد آقائی کند و هر که خِسّت ورزد خار شود، بخشنده ترین مردم کسی است که، به کسی بخشد که امید بخشش از او ندارد. امام حسین(ع). بمناسبت ایام عزاداری ماه محرم 5 باب مسجد در مناطق محروم استان کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسید.
هر کس مسجدی بنا کند و منظورش رضای خدا باشد، خداوند در عوض چند بنا در بهشت به او عطا فرماید. پیامبر اکرم(ص)
مبادا از خرج کردن در راه اطاعت خدا سستی کنی!! آنگاه دو یا چند برابرش را در راه معصیت خدا خرج کنی. امام کاظم(ع). بنای خانه خدا در روستای فاقد مسجد، عملی ماندگار و ابدی برای بانی خیّر می ماند.
مهمترین مکان ها روی زمین مساجد است. محبوب ترین افراد نزد خدا کسی است که زودتر وارد مسجد شود و دیرتر از مسجد خارج گردد. پیامبر اکرم(ص)
پیامبر اکرم(ص): آنکس که درهای خیر به رویش گشوده شد، غنیمت شمارد و از آن فرصت استفاده مفید کند، زیرا نمیداند آن در، چه وقت برویش بسته شود. تا دستمان از دنیا کوتاه نشده، با مشارکت در ساخت مسجدی در روستائی محروم، آخرت خودرا آباد نمائیم.
پیامبر اکرم(ص) میفرمایند : درمیان آنچه در شب معراج، بر بعضی از درهای بهشت نوشته بود، دیدم: هرکس دوست دارد قبرش وسیع و فراخ باشد، مسجد بنا کند.
امر مسجدسازی به قدری مهم است که در زمان پیامبر اکرم (ص)، وقتی زنان شاکی شدند، چرا ما در این امر مهم شریک نشویم؟ حضرت یک روز ورود مردان را ممنوع و فرمودند، هفته ای یک روز زنان در ساخت مسجد کمک کنند. پیامبر اکرم(ص). بیاری خدا، تاکنون بانوان موفق و خیراندیش فراوانی درامر مهم مسجدسازی شرکت نموده اند.
اهل بهشت 4 نشانه دارند: گشاده روئی، زبان نرم، دلی مهربان و دست بخشنده. حضرت امام صادق (ع) خیرین گرامی، می توانند با گرفتن وام قرض الحسنه بدون کارمزد و ضامن از خیری، با مشارکت اهالی یک روستای محروم، مسجدی 200 متری احداث نمایند.
در روز جزا و محشر از جمله چیزهائی که در دنیا به آن انس داشته ای، سه مورد را سوال میکنند. 1- انس با قرآن 2- انس با مسجد 3- انس با علمای دین. (ائمه معصومین ع)
کار خیر و صدقه، فقر را می زداید، بر عمر می افزاید و هفتاد بلا و مرگ بد را دور میکند. امام باقر (ع). با مشارکت در کار خیر و امر مهم مسجدسازی در روستاهای محروم، بر عمرتان بیفزائید و خود و خانواده را در مقابل بلاهای ناگهانی بیمه نمائید.
حضرت امام صادق(ع) میفرمایند: محبوب ترین کارها نزد خدا، شاد کردن مؤمنان و رفع گرسنگی، گرفتاری و درماندگی از آنان است. با مشارکت در ساخت خانه خدا در روستاهای محروم فاقد مسجد، موجب شادی و رفع فقر فرهنگی و دینی اهالی روستاها شوید.
در دنیا بسیار کار خیر و احسان کنید، که خداوند در قیامت یک نصف خرما را مانند کوه احد بزرگ می کند. علی ابن موسی الرضا(ع) ساخت خانه خدا برای خدا، در روستاهای محروم فاقد مسجد بسیار ضروری و باعث سرور الهی میشود. در انجام اینگونه کارهای نیکو بکوشید.
در خوشحال کردن مردم بسیار بکوشید، تا در روز قیامت خدا خوشحالتان کند. علی ابن موسی الرضا (ع). احداث خانه خدا در یک روستای محروم فاقد مسجد، موجب خوشنودی و شادی اهالی می شود و تا ابد، ثواب عبادات و انجام هر کار خیری در آن مسجد، برای بانی باقیست.
نیازهای مردم ، نعمتی است که از سوی خدای متعال نصیب شما شده است، پس آن را غنیمت شمارید و در رفع آن بکوشید. حضرت علی(ع). یکی از نیازهای اهالی روستاهای محروم، برطرف کردن فقر فرهنگی و دینی است، که با احداث مسجد و تداوم کار فرهنگی بر طرف خواهد شد.
در انجام کار خیر از همدیگر سبقت بگیرید. امیرالمومنین علی(ع). فرصت ها همچون ابر بهاری می گذرد، لذا تا وقت باقیست همّت کنیم و با احداث مسجد روستائی، بدست خود ره توشه ای ماندگار برای آخرتمان بفرستیم.
عمل خالص آنست، که نخواهی جز خدا، تورا در انجام آن بستاید. امام صادق (ع). یکی از اعمال درشت و ماندگار الهی، می تواند احداث مسجد در مناطق محروم باشد.
دنیا برای رسیدن به آخرت آفریده شده است، نه برای رسیدن به خود. (حضرت علی علیه السلام) نهج البلاغه حکمت 463. بنابراین خانه آخرت خودرا با احداث مسجد در یک روستای محروم آباد کنید.
امام محمد باقر(ع): هرگاه برای نماز راهی مسجد شدی، بگو خدایا مرا از زیارت کنندگان خانه ات و آبادگران مساجد قرارده. (کافی ج3 ص 445) . تنها در استان محروم کهگیلویه و بویراحمد، حدود 430 روستای 35 خانواری فاقد مسجد شناسائی شده است.
حضرت علی(ع): کسی که امور آخرت خودرا اصلاح کند. خدا امور دنیای اورا اصلاح خواهد کرد. (نهج البلاغه حکمت 89)... با احداث مسجد در روستائی محروم، امور دنیوی خودرا بیمه و آخرت خودرا آباد کنید.
قال رسول الله(ص): اگر دوست دارید در قیامت خداوند گِره از کار شما بگشاید، در دنیا گره ای از مشکل مسلمانی باز کنید... بی تردید با احداث خانه خدا در روستای فاقد مسجد و حضور مُبلّغ، مشکلات عدیده دینی، فرهنگی، اجتماعی و... اهالی یک روستای محروم حل خواهد شد.
حضرت عی(ع): سزاوار است مومن دانا را، که از پیش فرستد برای آخرت خود و آباد کند خانه اقامت دائمی خودرا... با اخذ وام قرض الحسنه 50 میلیونی بدون ضامن و کارمزد و با اقساط طویل المدت، در احداث خانه خدا در روستای محروم فاقد مسجد مشارکت نمائید.
امام رضا(ع) می فرمایند: هرکس اندوه و مشکلی را از مومنی برطرف نماید، خداوند در روز قیامت اندوه را از قلبش برطرف سازد. (اصول کافی ج 3 ص 286). با ساخت مسجدی در روستاهای محروم اندوه و مشکل شرعی مومنان محروم را برطرف نمائید و در قیامت پاداش آنرا بگیرید.
در شرایط حساس کنونی که جبهه استکبار کمر بر تهدید و سرکوب و نابودی جبهه توحید بسته، یکی از راههای مقابله با دشمن، احداث مسجد و اعزام مبلّغ در مناطق محروم می باشد. (آیة ا...نمازی امام جمعه کاشان)
مقام معظم رهبری : باید با برنامه ریزی صحیح عمران و معنویات مساجد را تقویت کرد...با استفاده از وجوهات و ثلث مال خود، با اجاز مراجع عظام در ساخت مسجدی ساده روستائی مشارکت کنید.
مقام معظّم رهبری: سفارش اینجانب آن است که مساجد را نیز همچون دلهای جوانان پاکیزه و پیراسته و لبریز از شور انگیزه و نشاط کنید. مسجد نیز باید کانونی باشد که مِشکات نماز در آن بدرخشد و نور معرفت و محبّت و انس و صفا از آن ساطع شود.
امام خمینی: هرچه بود گذشت، سعادت دنیا و آخرت را آنهائی بردند که تکالیف خودرا بخوبی و به موقع انجام دادند. شرکت در امر مهم مسجدسازی موجب خشنودی در دنیا و آخرت می شود.
مسجد، نه فقط در زمان ما و نه فقط در کشور عزیز اسلامی ما، بلکه در نقاط مختلف عالم و در طول تاریخ، منشاء آثار بزرگ و نهضت ها و حرکت های اسلامی بزرگی شده است.(رهبر معظم انقلاب70/10/19)
مسجد مرکز تبلیغ است، مرکز تبلیغ احکام فقهی و سیاسی اسلامی بوده، هر وقت گرفتاری پیش می آمد، مردم در مسجد اجتماع می کردند.(الصلوه مع الجماعه) این گرفتاری را طرح می کردند، مسجد مرکز اجتماع سیاسی است. اجتماعات خودرا هرچه بیشتر در مساجد و محافل و فضای باز عمومی برپا نمائید. (صحیفه امام خمینی "ره" جلد 10ص 16و17)
مساجد زنده اند و در روز قیامت شفاعت از اهل مسجد و شکایت از اهل غفلت می کنند. (بزرگان دین). با ساخت مساجد در منطق محروم، از برکات و ثواب حقه آن بهرمند شویم.
عالم محضر خداست، هرکس وارد مسجد شود بی شک مورد نظر، لطف و عنایات خاص حضرت حق قرار گیرد. مدت زمان حضور در مسجد جزء عمر انسان محسوب نمی شود. (بزرگان دین)
نهضت مسجد سازی، زن و مرد و پیر و جوان ندارد، یعنی حضرت ابراهیم(ع) 100 ساله و اسماعیل 13 ساله در این امر مهم نقش بسزائی داشتند. (حجة الاسلام قرائتی)
هم اکنون با بودن ده ها هزار مسجد در کشور، جای هزاران مسجد دیگر در روستاها، شهرها، شهرک ها و مجتمع های مسکونی خالی است. (رهبر معظم انقلاب)
مرکز داوری، قضاوت و تبلیغات حضرت علی(ع) در مسجد بوده، بسیج جبهه های جنگ و حل مشکلات مردم در مسجد بوده. مسجد همه چیز ما بوده و ما این همه چیز را فراموش کرده ایم. (حجة الاسلام قرائتی)
از اینکه ما هزاران منطقه داریم که مسجد ندارند، شرمنده ایم، تا دیر نشده از خدا عذر خواهی نموده و غفلت گذشته را جبران کنیم. (حجة الاسلام قرائتی). بی شک نظر خدای منان بدست بندگان با ایمان و خیراندیش در امر مهم مسجدسازی است.
کمبود مسجد در شهرها، شهرک ها، روستاها و نبود جایگاه نماز در مراکز اجتماعات، همچون ورزشگاه، ایستگاه و بوستان و مانند آن، نقاط ضعفی است که باید همت های بلند بر زدودن آن برانگیخته شود. (رهبر معظّم انقلاب). چه زیبا و ستودنی است، زدودن این کمبودها از روستاهای محروم، بدست خیراندیشان متدّین انجام گردد.
افزایش کیفیت نماز بدین معنی است که، نماز با حال و حضور ادا شود، نماز گزار به نماز با چشم "میعاد ملاقات با خدا" بنگرد و در آن با خدای خود سخن بگوید و خودرا در حضور او ببیند. نماز را تا می توانید در مسجد و تا می توانید به جماعت بگزارید. (رهبر معظّم انقلاب)
اکثر شهدای دفاع مقدس از مساجد راهی جبهه ها شدند و اکثر زندانیان امروز کسانی هستند که از مسجد و روحانیت دور بوده اند. (حجة الاسلام ماندگاری). احداث مسجد برکات فراوانی دارد. عبادات و هر کار خیری که در مسجد انجام شود، تا ابد ثوابش به حساب بانی نوشته میشود.
از خدا باید عذرخواهی کنیم، که بعداز 35 سال به یاد مسجدسازی افتاده ایم. سرعت کار را بگونه ای انجام دهیم که جبران گذشته شود. (حجة الاسلام والمسلمین قرائتی)
مسجد محکم ساخته شود و مزیّن به تزئینات اضافی نباشد و از کمک و پول افراد خوشنام استفاده شود. (حجة الاسلام والمسلمین قرائتی). با اهداء مبلغ 50 میلیون تومان توسط خیّر، بصورت نقد و یا قسطی یکباب مسجد در روستای محروم فاقد مسجد، احداث می شود.
هریک از خیرین مسجدساز در میان آشنایان، بستگان، همکاران، شرکا، اصناف، همسایگان و ... افرادی را در این امر مهم و خداپسندانه مسجدسازی شریک کنند. (حجة الاسلام قرائتی)
مهمتر از مسجد، روحانی مسجد است. روحانی لایق، مسجد را آباد می کند و مسجد بدون روحانی بتدریج مطرود می شود. (حجة الاسلام قرائتی). مساجدی که توسط مؤسسه خیریه احداث شد، رها نمی شود. در دوره ها و مناسبت های گوناگون روحانی اعزام و کارهای مذهبی و فرهنگی تداوم خواهد داشت.
مسجد را در چند فاز بسازیم، بگونه ای که از همان مراحل اول بتوان در آن نماز جماعت خواند، صبر نکنیم کل مسجد تمام شود و سپس در آن نماز بخوانیم. (حجة الاسلام قرائتی)
برای ساخت مسجد از پول های پاک و حلال استفاده کنیم، همانگونه که اسلام میفرماید، مانند پول حج، مهریه همسر و کفن از بهترین و پاکترین پول ها باشد. (حجة الاسلام قرائتی)
هر دین و آئینی نماد و نشانه هائی دارد، اسلام آخرین دین الهی است، از میان نمادها و شعائر ظاهری و مکانی، به جایگاه مسجد و احکام دین بسیار اهمیت داده شده. (بزرگان دین). در روستاهای محروم، فقر فرهنگی، تبلیغ گروه های گمراه کننده و هجمه های فرهنگی بیداد میکند. در شرایط حساس کنونی، آموزش احکام اولیه دین و تبلیغ فرهنگ اصیل اسلام، در مساجد روستائی از وظائف مهم ماست.
اگر مسجد کیفیت شایسته خودرا بیابد، هزینه های مادی و معنوی بسیاری از دوش جامعه، مردم و مسئولان برداشته می شود. (مقام معظم رهبری)
یقیناً فعالیت و اهداف مسجدسازان الزهرا(س) و خیّرین مسجدساز، موجب تقویت و ترویج معارف حقه اسلام ناب محمدی(ص) می گردد و مساجد بهترین پایگاه برای مقابله به هجمه دشمنان است. (ایت ا... العظمی مکارم شیرازی)
امروز ساخت مساجد در مناطق محروم عین جهاد است. اگر مسجدی ساخته شود و افرادی مسجدی شوند، ثمراتش بسیار زیاد است، ما زندگی ابدی در پیش داریم، باید خودمان را ابدی بسازیم و یکی از راههای ذخیره سازی ابدی، احداث پایگاههای ترویج دین است، که مسجد از صدر اسلام بهترین پایگاه بوده است. (آیت ا... صدیقی)
مساجد بعنوان مراکز فرهنگی و قرارگاه فرماندهی کارهای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است و گره تمامی مشکلات اجتماعی جوانان در پرتو برکت و شعاع مسجد حل و فصل می شود. (آیت ا... نمازی امام جمعه کاشان)
از برکات مسجد: زمانیکه مرجع عالیقدر مرحوم آیت ا...العظمی بروجردی دستور ساخت مسجد در شهر هامبورک آلمان را دادند. معماران عکس آقا را در دفتر کار در کنار پروژه زده بودند. نقل میکنند، در طول اجرای پروژه 25 نفر مسیحی با دیدن صلابت و روحانیت عکس حضرت آقا، مسلمان شدند.
یکی از برکات مسجد : برای هر قدمی که بسوی مسجد برداشته شود، گناهان مانند برگ درختان در پائیز میریزد. ساخت مسجد در روستاهای محروم، منشا برکات و خیرات فراوانی است.
از عظمت و حرمت مسجد: مسجد از دیدگاه اسلام حرمت و جایگاه عظیمی دارد، زیرا در کعبه مسجد الحرام محل تولد حضرت علی ابن ابی طالب(ع) و در محراب مسجد کوفه محل شهادت آن حضرت می باشد.